Wierszyki znad Białki - podsumowanie

Projekt “Kocik strącił apałonik” fundacji artLABW ramach projektu „Kocik strącił apałonik – ilustrowana ‘gwara bialostocka’”, fundacja artLAB zrealizowała szereg wcześniej zamierzonych działań. Głównym, było stworzenie ilustrowanej, artystycznej książeczki zawierającej charakterystyczne słownictwo z Białegostoku i okolic (krótkie formy wierszowane), opatrzone autorskimi ilustracjami. Książka o tytule „Wierszyki znad Białki” została wydrukowana (300 egz.), rozdana na trzech wieczorach autorskich w regionie w Białymsotku, w Supraślu oraz w Choroszczy , a także umieszczona na stronie projektu (pdf) do darmowego pobrania, na licencji Creative Commons.

Autorem tekstów jest Damian Kudzinowski - Fundacja zaprosiła do projektu osobę, która nie jest “z zawodu” pisarzem, natomiast ma do Podlasia ciepły i osobisty stosunek. Dzięki temu wiersze napisał ktoś kto z Białymstokiem jest silnie związany, ktoś kto to miasto dobrze zna i rozumie. Damian Kudzinowski sam określa swoje teksty mianem “wierszyków”: mruczanek, wyliczanek, rymowanek, okazjonalnie wymyślanych strofek.W lekką, bezpretensjonalną, niekiedy rubaszną formę wplecione zostały białostockie słówka i wyrażenia, bliskie nam miejsca i nazwy przedmiotów. Damianowi udało stworzyć się żartobliwe treści które zrozumie tylko dojrzały czytelnik oraz zabawne, bajkowe, działające na dziecięcą wyobraźnię - a więc teksty są na tyle uniwersalne że mogą je czytać dorośli i dzieci. Jego opowieść o Białymstoku i Podlasiu jest sentymentalna i żartobliwa zarazem - mamy nadzieję że pomoże utrwalić na dłużej zanikające barwne słownictwo i zaśpiew naszego regionu

teksty umieszczono na stronie projektu: Klik!
Autorkami ilustracji są Maria Kraśnicka i Magdalena Toczydłowska-Talarczyk, białostockie plastyczki. Ilustratorki większość z rozkładówek stworzyły wspólnie, dzieląc się pomysłami, elementami do narysowania, zmieniając style i wprowadzając różne rodzaje rozwiązań plastycznych - dzięki temu książka jest niezwykle różnicowana formalnie; na kolejnych stronach zmieniają się nastroje, tempo akcji, techniki oraz narzędzia rysunkowe.
Podczas pracy nad książką, Joanna Sitko nagrała wywiady z mieszkańcami Podlasia, rejestrując charakterystyczne słowa z życia codziennego. W ten sposób powstał „wideo-słownik” obejmujący część „gwary białostockiej”. Dodatkowo zrealizowano, krótki, animowany spot reklamujący całe przedsięwzięcie, również zawierający wyrazy typowe dla regionu.

Wszystkie te realizacje dostępne są na stronie: Klik!